Takmer všetci túžime po dlhých, lesklých a upravených vlasoch. Cesta k nim je však často plná nástrah. A my ich často nedokážeme prekonať. Ale naozaj sa chcete zmieriť s tým, že vaše vlasy pripomínajú rozstrapatenú metlu? Ak nie, tu je návod, ako sa ľahko zbaviť suchých vlasov.
Suché vlasy môžu nejednu ženu (a aj muža, hoci si ich strihá o niečo menej často) priviesť k šialenstvu. Nedajú sa správne vyhladiť a sú ešte náchylnejšie na lámanie.
Je však dôležité vedieť, že suché vlasy sú síce do veľkej miery ovplyvnené genetikou, ale do veľkej miery ich ovplyvňuje aj naša vlastná starostlivosť. A nejde len o vonkajšie ošetrenie, ktoré im poskytujeme. Ale aj vnútorné.
Ako teda dosiahnuť, aby boli suché vlasy opäť čo najlepšie?
Príčiny suchých vlasov
Vlasy, nechty a pokožka sú skvelými ukazovateľmi toho, či má telo dostatok živín. Alebo ak trpí nejakou nezistenou chorobou. Z tohto dôvodu by sme mali venovať zvýšenú pozornosť akýmkoľvek problémom s nimi.
Čo sa týka primárnych, ale aj získaných príčin suchých vlasov, vplyv môže mať:
- Genetika
Suchý vzduch - Čas strávený na slnku alebo vo vetre
- Časté plávanie v slanej alebo chlórovanej vode
- Príliš časté umývanie vlasov
- Používanie nevhodných kozmetických výrobkov
- Farbenie a zosvetlenie
- Tepelná úprava vlasov
Vlasy môžu byť ovplyvnené aj určitými fyzickými podmienkami. Zvyčajne ide o problémy so štítnou žľazou. (Jeho stav sa dá zistiť z krvných testov.) Ženy, ktoré trpia poruchami príjmu potravy, majú tiež suché vlasy. Preto je dobré vylúčiť chorobu alebo nesprávnu starostlivosť o vlasy.
Čo na suché vlasy
Zistenie príčiny problému je len začiatok. Musíte zistiť, ako pracovať so suchými vlasmi, aby ste dlhodobo zlepšili ich vzhľad a stav. V prvom rade sa uistite, že máte v kúpeľni špeciálny lak na vlasy alebo výrobok, ktorý chráni vaše vlasy pred slnečným UV žiarením. V zime si nasaďte čiapku a pred každým fénovaním alebo kulmovaním použite sprej, aby ste predišli nadmernému teplu (niektoré produkty obsahujú ošetrujúce látky, ktoré sa aktivujú teplom).) Dobrým riešením je aj priebežné zastrihávanie suchých končekov. Nezaškodí ani STOP zosvetľovaniu alebo chemickému farbeniu. Ale čo ďalej?
Maska na suché vlasy
Dnes si môžeme kedykoľvek sadnúť k internetu alebo zájsť do obchodu a kúpiť si masku na vlasy. Z množstva rôznych značiek. Domáca maska na suché vlasy, ktorú si pripravíte z ingrediencií, ktoré máte v kuchyni, však bude pre vaše vlasy rovnako prospešná. Stačí zmiešať lyžicu medu, jeden žĺtok a lyžicu olivového oleja.
Naneste túto zmes na suché vlasy a nechajte ich pod kúpacou čiapkou a uterákom asi 20-30 minút. (Nepoužívajte príliš horúcu vodu, inak by sa vaječná zložka mohla zrážať.)
Šampón na suché vlasy
Masku si dávame na vlasy približne raz týždenne. Preto musíme vedieť, ako sa o vlasy starať aj v iné dni. Z tohto dôvodu musíme venovať veľa času výberu správneho šampónu na suché vlasy.
Určite nie je na škodu siahnuť po takých, ktoré obsahujú ošetrujúce oleje. Vhodné sú aj komplexy vitamínov skupiny B alebo panthenol. V zložení hľadajte aj kofeín, rastlinné výťažky a šťavu z aloe vera. Nevyberajte si však šampóny, ktoré obsahujú alkohol. Tým sa ešte viac vysušia. Odmietnite aj silikóny. Vlasy sú vďaka nim hladké a lesklé. Ale je to podvod. Vlasy, ktoré sú pod silikónom, pravdepodobne nezlepšili svoju štruktúru.
Olej na suché vlasy
Medzi staré babské rady na suché vlasy patrí používanie oleja. (Pozor! Musí to byť prípravok vhodný na použitie na vlasy a pokožku. Nie na aromaterapiu.) Spôsob, akým ho použijete, závisí výlučne od vás a vášho uváženia.
Niektoré ženy používajú olej na uhladenie nepoddajných vlasov a roztrasených suchých končekov, iné ho používajú ako zábal na vlasy. (Olej sa vmasíruje do pokožky hlavy alebo do dĺžok a nechá sa v teple pol hodiny alebo dlhšie. Potom dôkladne umyte vodou a šampónom.) Na tento účel môžete použiť kokosový alebo olivový olej. Arganový olej, ktorý sa pridáva do mnohých výrobkov na starostlivosť o vlasy, tiež poskytuje dodatočnú starostlivosť.
Vitamíny a bylinky na suché vlasy
Ako sme už spomenuli, jedným zo spôsobov, ako vyživovať suché vlasy, je naša vlastná výživa. Suchým vlasom neublížite, ak im dodáte dostatok vitamínov skupiny B, vitamínu E a vitamínu C. Pozitívne zmeny môžete pozorovať aj po dlhodobom užívaní omega-3 nenasýtených mastných kyselín, ktoré dokážu hydratovať vlasy zvnútra. Nemali by ste však zabúdať na pravidelný prísun kvalitných bielkovín.
Čo sa týka byliniek, stavte na rozmarín alebo aloe vera, ktoré sa pridávajú do výrobkov na suchú pokožku. Vnútorné užívanie doplnkov stravy obsahujúcich žihľavu, pivovarské kvasnice alebo prasličku tiež nie je na škodu.
Špeciálna starostlivosť o suché vlasy
Ak sú vaše vlasy naozaj suché, v drogérii si môžete kúpiť špeciálne vlasové prípravky na suché vlasy. Niektoré sú na báze oleja, iné sú skôr ako maska na vlasy. Hoci sú zvyčajne menšie ako iné vlasové produkty, sú oveľa intenzívnejšie. Môže však chvíľu trvať, kým nájdete tú správnu značku a zloženie, ktoré vám vyhovuje. Taktiež neočakávajte, že dosiahnete dokonalé výsledky pri jednom použití. Zvyčajne musíte liečbu po určitom čase zopakovať.
Suchá pokožka vo vlasoch
Nemali by ste tiež ignorovať suchú pokožku vo vlasoch, ktorá môže spôsobiť odlupovanie a svrbenie. Niekedy je to príznak alergie na kozmetický výrobok. Ak sa chcete uistiť, naneste malé množstvo na vnútornú stranu zápästia a sledujte, či je oblasť červená alebo sa začala olupovať. Ak áno, tento kozmetický výrobok nie je pre vás vhodný a nemali by ste ho ďalej používať.
Hľadáte spôsob, ako dodať vlasom vitamíny, minerály, bylinky a ďalšie živiny? Vyskúšajte doplnok stravy VLASIMO® a presvedčte sa, čo dokáže.