Každému z nás vypadne za deň 50 až 100 vlasov. V drvivej väčšine prípadov sa vypadnutý vlas nahradí novým. To však neplatí pre každého. U ľudí, ktorí trpia alopeciou, sa môže časom vyvinúť čiastočná alebo úplná plešatosť. Vieme, čo spôsobuje alopéciu? A existuje nejaká účinná liečba alopécie?
V dnešnej spoločnosti si ceníme krásne, husté a zdravé vlasy. Najmä u žien, ale táto požiadavka sa zvyčajne vzťahuje aj na mužov. Preto nás desí, keď sa jedného dňa zobudíme a zistíme, že na vankúši ležia chumáče vlasov (aj preto, že masívne vypadávanie vlasov môže znamenať vážny zdravotný problém, napríklad rakovinu).
V skutočnosti však za výraznejším vypadávaním vlasov môže byť niečo iné. Napríklad alopécia, ktorá spôsobuje vypadávanie vlasov, ktoré sa vyskytuje aj na iných častiach tela.
Keďže ľudia s alopéciou často čelia spoločenským predsudkom a môžu mať problémy s nadväzovaním romantických vzťahov, pozrieme sa na všetko, čo o nej potrebujete vedieť.
Čo je to alopécia a ako sa prejavuje?
Alopécia je pojem, ktorý označuje vypadávanie vlasov a ochlpenia. V počiatočných štádiách si vypadávanie vlasov nemusíte všimnúť, pretože ložiská môžu byť príliš malé. Problémom je, že lysiny sa môžu začať zhlukovať, takže sa časom nemusia dobre skryť.
Alopécia môže postihnúť aj mihalnice alebo obočie. Môže tiež zabrániť rastu nových vlasov. V niektorých prípadoch vlasy dorastú, ale čoskoro opäť vypadnú.
Príčiny alopécie
Existuje mnoho typov alopécie (Alopecia areata, Alopecia universalis, Alopecia barbae…), takže neexistuje jediná možná príčina.
Odborníci sa však domnievajú, že medzi spúšťače patria autoimunitné ochorenia, stres a nesprávna strava. Androgénna alopécia zase súvisí s produkciou testosterónu v tele.
Alopécia u žien
Ženy trpia alopeciou podstatne menej ako muži. Ak u nich alopécia prepukne, sú oveľa náchylnejšie na alopéciu areata, ktorá spôsobuje vypadávanie vlasov v chumáčoch. Ženy môžu trpieť aj vypadávaním rias a obočia.
Alopécia u mužov
Alopécia je oveľa väčším problémom pre mužov, pretože ich postihuje častejšie. Muži kvôli produkcii testosterónu v tele oveľa častejšie trpia androgénnou alopéciou. Podobne ako u žien, aj u nich môže byť diagnostikovaná alopécia areata, ktorá je v ich prípade oveľa výraznejšia. Odborníci sa domnievajú, že alopécia môže u mužov viac súvisieť s rodinnou anamnézou. Niektorí ľudia môžu mať dokonca alopéciu brady.
Liečba alopécie
V súčasnosti neexistuje liek, ktorý by pomohol vyliečiť alopéciu. Namiesto toho sa odporúča prevencia častejšieho a masívnejšieho vypadávania vlasov. (Asi netreba zdôrazňovať, že čím skôr zistíte svoj problém, tým lepšie pre vás.) Váš lekár vám môže odporučiť aj zmeny na podporu rastu nových vlasov.
Váš lekár môže ďalej navrhnúť:
- Používanie topických prípravkov (Minoxidil…)
- Injekcie
- Užívanie liekov (napríklad liekov, ktoré potláčajú reakcie imunitného systému)
- Svetelnú terapiu
So svojím lekárom sa môžete poradiť aj o alternatívnych metódach, ktoré by mohli mať pozitívny vplyv na celkové zdravie vášho tela. Tie sa zvyčajne odporúčajú kombinovať s konzervatívnou liečbou, ktorú vedie lekár.
Potenciálne výhody môžu byť v tejto veci:
- Užívanie probiotík a prebiotík
- Jemná masáž hlavy
- Strava bohatá na antioxidanty
Môžete tiež vyskúšať aromaterapiu, akupunktúru alebo mikroihličkovanie. Nie sme si však istí, do akej miery môžu byť tieto metódy účinné. Keďže tieto alternatívne techniky nemajú preukázanú klinickú účinnosť, ruku do ohňa by sme za ne nedali.
Ako zmierniť jej priebeh?
Vlasy sú vo všeobecnosti veľmi citlivé na to, ako s nimi zaobchádzame a ako sa o ne staráme. Preto je vhodné urobiť zmeny aj v oblasti osobnej starostlivosti a výživy.
Pokiaľ ide o vitamíny a iné živiny, nezabudnite ich zaradiť do svojho jedálnička:
- Kvalitné zdroje bielkovín
- Selén
- Vitamíny skupiny B
- Zinok
- Vitamín D
- Železo
- Vitamín A
- Vitamín C
- Vitamín E
V ideálnom prípade zmeňte svoj jedálniček natrvalo. Ak však máte pocit, že to bude trvať nejaký čas, alebo ak nezvládate jesť zdravo každý deň, skúste dlhodobo používať vlasové doplnky, ktoré obsahujú všetky dôležité zložky. Medzi tie, ktoré stoja za vyskúšanie, patrí výživový doplnok VLASIMO®.
Pri umývaní vlasov tiež nepoužívajte veľmi horúcu vodu, majte po ruke kvalitný šampón a hrebeň, ktorý vlasy príliš neťahá a netrhá, a nepoužívajte tepelný styling.