Snívate o krásnych, dlhých a silných vlasoch, ktoré vám budú všetci závidieť? Potom viete, že dosiahnuť tento cieľ nie je vždy jednoduché. To, ako vaša hriva vyzerá, ovplyvňuje napríklad vnútorná výživa a správna starostlivosť. Preto vám ponúkame komplexného sprievodcu, vďaka ktorému budú vaše vlasy čoskoro opäť v dobrej kondícii.
Kvalita vlasov každého človeka je iná, čo môže byť spôsobené nielen typom vlasov a pokožky, ale napríklad aj genetikou a zdravotným stavom. Často je však zlý stav našich vlasov spôsobený aj naším zlým zaobchádzaním, ktoré robíme tak často, že si to často ani neuvedomujeme.
V podstate možno povedať, že spôsobom starostlivosti o vlasy môžete buď podporiť stav svojich vlasov, aby boli krásne, lesklé a dlhé, alebo môžete úplne pochovať ich vzhľad a vlastnosti. A to aj v prípade, že základ ich upraveného vzhľadu a rastu je za iných okolností dobrý.
Ako rýchlo by mali vlasy rásť?
Každému človeku rastú vlasy inou rýchlosťou, ale priemerné rozpätie je 0,5 až 1,7 cm za mesiac. Rýchlosť rastu vlasov pritom ovplyvňujú faktory, ako je naše pohlavie (mužské vlasy rastú rýchlejšie ako ženské), genetika, vek (vlasy rastú najrýchlejšie vo veku 15 až 30 rokov) a vnútorná výživa.
Prečo rastú pomalšie?
Jedným z dôvodov pomalého rastu vlasov môže byť už spomínaný vyšší vek, ktorý často spôsobuje postupný pokles rýchlosti rastu. Trochu prekvapivo môže mať na rýchlosť rastu vlasov zlý vplyv aj časté držanie diét a hladovanie.
Medzi ďalšie faktory patria:
- Poruchy príjmu potravy
- Stres
- Fajčenie
- Nedostatok niektorých vitamínov (napríklad vitamínu D)
6 tipov, ako urýchliť rast vlasov
Šampón a kondicionér na rast vlasov
Vlasy si umývame niekoľkokrát týždenne, preto je dobré využiť túto príležitosť a začať používať kvalitné prírodné šampóny a kondicionéry, ktoré neobsahujú sulfáty a zložky podporujúce normálny stav vlasov.
V zložení dobrého šampónu hľadajte komplex niekoľkých bylín, ktoré sa navzájom dopĺňajú. Dobrou voľbou je aloe vera, extrakt z mäty, lopúcha, konope a levandule. Hľadajte tiež kofeín, ktorý môže podporiť rast vlasov a znížiť ich vypadávanie. Takýto šampón môže mať okrem iného dobrý vplyv na normálny stav pokožky hlavy.
Pokiaľ ide o kondicionér, opäť v ňom hľadajte kofeín. Ten by mal byť potom kombinovaný s kurkumou a panthenolom, ktoré môžu vlasom dodať lesk a pružnosť. Kondicionér vždy nanášajte na končeky a dĺžky a nechajte ho pôsobiť niekoľko minút.
Správna vnútorná výživa
Bez dobrých základov sa nedá postaviť ani dom, preto každý deň dopĺňajte svojim vlasom dôležité vitamíny, minerály a ďalšie živiny, aby boli silné, lesklé, pružné a dobre rástli. Jedným z najlepších tipov je dlhodobé používanie prírodných doplnkov stravy na podporu rastu vlasov, nechtov a pokožky, medzi ktoré patria vitamíny skupiny B, vitamín E, žihľava, praslička roľná, pivovarské kvasnice, selén, L-cysteín a mnohé ďalšie.
Zastrihávanie končekov
Mnohé ženy to odmietajú vidieť, ale je to pravda. Aby vlasy rástli a vyzerali dobre, je dôležité pravidelne chodiť ku kaderníkovi, ktorý zakaždým zastrihne poškodené a rozstrapkané končeky. V prípade, že sa rozhodnete túto nevyhnutnosť ignorovať, môže sa stať, že sa poškodenie rozšíri z končekov do dĺžok. Vlasy sa budú viac strapatiť a v dôsledku zlého stavu sa v určitom okamihu samovoľne skrátia. Preto je lepšie riešiť tento problém hneď na začiatku.
Olejové zábaly a masky
Raz za čas (napríklad pred plánovaným umývaním vlasov) sa oplatí použiť výživnú olejovú masku alebo intenzívnu vlasovú kúru, ktorú necháte na vlasoch pôsobiť 30-60 minút. Najlepšie pod kúpacou čiapkou, pretože teplo, ktoré sa pod ňou vytvorí, zvýši účinnosť ošetrenia.
Na tento účel sa najlepšie hodí kokosový a arganový olej. Ak však potrebujete, môžete si vybrať aj olivový olej, ktorý má väčšina ľudí doma v špajzi. Vlasy budú po použití olejov a masiek lesklejšie a odolnejšie. Pod kontrolu dostanete aj rozštiepené končeky.
Masáž pokožky hlavy
Ďalším dobrým tipom je pravidelná masáž pokožky hlavy. Hlavným účinkom tohto kroku je zlepšenie krvného obehu, čo umožňuje vlasovým cibuľkám prijímať potrebné živiny, ktoré sú kľúčové pre ich normálny vzhľad a rast.
Masáž má však svoje vlastné pravidlá. Vždy by sa mala vykonávať s umytými rukami. Zabudnite tiež na agresívne škrabanie pokožky nechtami. Na masáž používajte brušká prstov a zvoľte krúživé pohyby. Masírujte pravidelne, napríklad vlasovou vodou na podporu rastu vlasov.
Šetrný styling
Vlasy by sa nemali česať hneď po umytí, pretože sú najviac náchylné na poškodenie. Veľmi záleží aj na výbere správneho uteráka, pretože niektoré môžu mať príliš hrubé vlákna, ktoré tiež môžu poškodiť štruktúru vlasov. Z tohto dôvodu uprednostnite uterák z mikrovlákna. Takisto si vlasy nesušte, keď z nich ešte kvapká voda, a vždy používajte nižšiu teplotu. To isté platí pri kulmovaní a narovnávaní vlasov žehličkou na vlasy. V letných mesiacoch tiež nezaškodí zaobstarať si sprej s UV ochranou, ktorý dokáže ochrániť pred vyblednutím farby, poškodením a vysušením vlasov v dôsledku pôsobenia slnka.
Čo si z toho odniesť?
Absolútnym základom je dlhodobé užívanie prírodných doplnkov stravy v kombinácii s prírodnými šampónmi a kondicionérmi. Ak ich doplníte vyššie uvedenými radami, časom bude vaša hriva doslova na nepoznanie.