Máte pocit, že sa vaše vlasy podozrivo strapatia a krepatia a nie sú v najlepšej kondícii? Ak áno, pravdepodobne nielenže zanedbávate pravidelné zastrihávanie končekov, ale nepoužívate ani kvalitný kondicionér, ktorý by vašim vlasom dodal lesk a hebkosť. Aké sú kritériá výberu správneho kondicionéra? A existujú nejaké pravidlá, ktoré treba pri jeho používaní dodržiavať?
Asi žiadna žena nechce, aby jej vlasy pripomínali vrabčie hniezdo, ktoré sa nedá rozčesať. Preto sme ochotné investovať veľa peňazí do najrôznejších kozmetických výrobkov, aby boli naše vlasy hladké, jemné, hydratované a poddajné.
Ak si však myslíte, že stačí pridať masku na vlasy do nákupného košíka a používať ju len raz týždenne, mýlite sa. Súčasťou každého umývania vlasov by mal byť nielen kvalitný šampón bez sulfátov, ale veľmi dôležitý je aj kondicionér, ktorý vlasy šetrne chráni pred akýmkoľvek poškodením (mokré vlasy sú najzraniteľnejšie a môže ich poškodiť aj zle zvolený uterák).
Ale ako je to vlastne s kondicionovaním a jeho používaním? A nie je to len nejaký reklamný trik, ktorým sa kozmetické značky snažia vytiahnuť z vašich vreciek viac peňazí?
Čo je kondicionér a ako funguje?
Kondicionér je kozmetický výrobok na vlasy, ktorý podporuje dobré rozčesávanie a kvalitu. Zvyčajne sa používa po umytí vlasov šampónom, ale niektoré ženy si ho na vlasy nanášajú už predtým.
Kondicionéry zvyčajne obsahujú látky, ktoré zlepšujú vlhkosť. Obsahujú aj aktívne zložky, ktoré dokážu bojovať proti statickej elektrine, čo pomáha uľahčiť úpravu vlasov po umytí. V neposlednom rade zmäkčenie povrchu vlasov môže vašej hrive ponúknuť extra lesk.
V súčasnosti je na výber niekoľko druhov kondicionérov. Tie oplachovacie sa používajú počas umývania vlasov. Dokážu im ponúknuť hydratáciu, výživu a regeneráciu. Poznáte však aj kondicionéry bez oplachovania, ktoré môžete nastriekať na končeky a dĺžky tesne pred odchodom z domu alebo pri česaní vlasov. Tieto kondicionéry môžu podporiť rozčesávanie, hydratáciu a lesk vlasov bez toho, aby ste si ich museli umývať.
Ako ho správne používať?
Názory žien na používanie kondicionéru sa môžu líšiť. Ako bolo uvedené vyššie, stretávajú sa dve názorové školy. Kým niektoré ženy si kondicionér nanášajú na vlasy pred šampónovaním, iné ženy používajú kondicionér po šampónovaní.
Z praktického hľadiska je lepšie používať kondicionér po umytí vlasov, pretože počas tohto procesu odstráni nečistoty. Kondicionér potom zabezpečí, aby bol povrch vlasov uzavretý a pripravený na ďalšie kroky starostlivosti o vlasy. Dôležité je, aby bol kondicionér kvalitný a aby sa na vlasoch ponechal krátky čas.
Ak máte mastné vlasy, najlepšie je použiť kondicionér len na končeky a dĺžky. Ak ho nanesiete až k pokožke hlavy, vaše vlasy môžu byť také hladké, že vám maz z pokožky hlavy rýchlejšie vytečie. (Čo je presne to, čo nechcete.)
Ako si správne vybrať?
V súčasnosti je na našom trhu široká ponuka výrobkov na starostlivosť o vlasy, z ktorej si môžete vybrať pri nakupovaní. Je však asi samozrejmé, že nie všetky sú dostatočne kvalitné. Môžu napríklad obsahovať sulfáty, silikóny a ďalšie látky, ktorým sa veľké množstvo žien začína vyhýbať. Skúste sa preto poobzerať po prírodných kondicionéroch, ktoré obsahujú vyššie množstvo účinných látok.
Skvelé pôsobí na vlasy naríklad:
- Kofeín
- Kurkumín
- Panthenol
A mnoho ďalších zložiek, ktoré dodávajú vlasom hydratáciu a jemnosť. Niektoré z nich môžu mať dokonca pozitívny vplyv na rast nových vlasov. Takže čoskoro môžete mať husté, lesklé pramene, ktoré vás prekvapia svojou pružnosťou, jemnosťou a pevnosťou.
Nezabudnite na správny šampón
Kondicionér nemôže dobre fungovať bez výberu správneho šampónu, ktorý by mal v ideálnom prípade pochádzať od rovnakého výrobcu a z rovnakého radu. To znamená, že spolu s prírodným kondicionérom by sa mal používať kvalitný prírodný šampón bez sulfátov.
V jeho zložení sa snažte hľadať ďalšie látky, ktoré podporujú kvalitu, silu a rast vlasov. Okrem kofeínu im urobí dobre šťava z aloe vera, extrakt zo žihľavy, extrakt z lopúcha, extrakt z mäty, extrakt z levandule a mnohé ďalšie.
Kvalitu vlasov však možno dobre ovplyvniť aj zvnútra. Rozhodne nič nepokazíte dlhodobým užívaním prírodných doplnkov na podporu rastu a kvality vlasov, ktoré môžu podporiť aj normálny vzhľad pokožky a nechtov. Tie kvalitné spoznáte podľa toho, že obsahujú väčšie množstvo látok, ktoré sa vo svojich účinkoch navzájom podporujú.
Pre vlasy sú dôležité:
- Pivovarské kvasnice
- Praslička roľná
- Vitamíny skupiny B
- Kolagén
- MSM
- Vitamín C
- Vitamín E
- Železo
- Žihľava dvojdomá
A mnoho ďalších zložiek, ktoré chránia bunky pred predčasným poškodením a starnutím, podporujú normálny stav červených krviniek, ktoré sú dôležité pre prenos živín do všetkých častí tela, podporujú tvorbu nových buniek atď.
Teraz, keď už viete, prečo je dôležité používať kondicionér a ako môžete zlepšiť jeho účinok na vlasy, by malo byť dosiahnutie krásnych a dlhých vlasov hračkou.