Veľa ľudí má problém s lupinami vo vlasoch. Okrem toho tieto malé biele kúsky, ktoré padajú všade, môžu spôsobiť svrbenie pokožky hlavy. Čo môže na ostatných pôsobiť veľmi neesteticky a neporiadne. Čo najlepšie pôsobí proti lupinám? A existuje nejaký spôsob, ako sa lupinám vyhnúť?
Celé naše telo je pokryté kožou. Pokiaľ jej nič nechýba, je čistá, pružná a hydratovaná. Niektorí ľudia však majú tú smolu, že buď genetika, alebo nevhodný životný štýl im spôsobujú suché lupiny, ktoré sa im lepia na vlasy a potom im padajú na plecia a chrbát. Čo pri záľube v nosení čiernych sak, čiernych blúzok, svetrov a košieľ môže byť dosť veľký problém. (Ekvivalentom pokožky hlavy s lupinami je suchá pokožka, ktorá vytvára šupinky a mapy).
Keďže odstránenie lupín je možné, ale je to proces, ktorý si vyžaduje trpezlivosť a zmenu životného štýlu, v nasledujúcich odsekoch vám ponúkame návod, ako bojovať proti lupinám.
Čo sú lupiny vo vlasoch?
Lupiny sú drobné (často mastné) šupinky, ktoré sa uvoľňujú z pokožky hlavy. Tie potom padajú na celé miesto a spôsobujú svrbenie vlasov alebo ich rýchlejšie vypadávanie. Ich príčina je rôzna. Niekedy je to spôsobené nesprávnou starostlivosťou o vlasy, inokedy chorobou alebo určitý typ pleti. Väčšinou sa s lupinami prvýkrát stretávame počas dospievania. Na lupinách je zaujímavé aj to, že sa s nimi častejšie stretávajú ženy.
Veľké lupiny vo vlasoch
Lupiny sú zvyčajne skôr menšie. Preto nás môže vystrašiť, keď sú nezvyčajne veľké. V prvom rade môže ísť o prejav silne suchej pokožky hlavy, ktorá sa veľmi olupuje. V takom prípade je vhodné najprv navštíviť odborníka, ktorý vám povie, čo na tento typ lupín najlepšie zaberá. Môže to byť menej časté umývanie vlasov alebo pravidelné olejové zábaly, ktoré dodajú pokožke hlavy vlhkosť.
Veľké lupiny vo vlasoch, ktoré majú aj jasne žltú farbu, sú znakom toho, že máte seboroickú dermatitídu. Tá sa vyznačuje veľmi mastnými žltými šupinami, začervenaním a svrbením. Tento typ dermatitídy sa môže rozšíriť ďalej po tele.
Mastné lupiny vo vlasoch
Mastné lupiny vo vlasoch sú často spojené s mastnou pokožkou hlavy. Hoci všetky typy pokožky produkujú kožný maz, na druhej strane je v tejto disciplíne najaktívnejšia mastnejšia pokožka. Nevýhodou tohto typu lupín je, že sa počas česania alebo manipulácie s vlasmi dostávajú do dĺžok, ktoré potom majú tendenciu rýchlejšie sa mastiť.
Prečo dochádza k ich vzniku?
Na vzniku lupín sa podieľa niekoľko faktorov, z ktorých niektoré nemôžeme ovplyvniť. Tradične je to genetika, ktorá nás predurčuje k nášmu typu pokožky a vlasov. Určuje tiež našu náchylnosť na určité ochorenia vrátane kožných problémov.
Všeobecne sa však považuje za možného vinníka:
- Podráždená a mastná pokožka
- Zlé umývanie vlasov
- Alergia alebo neznášanlivosť na niektoré vlasové výrobky
- Kvasinková infekcia
Väčšie riziko vzniku lupín je aj u ľudí s HIV alebo Parkinsonovou chorobou.
Ako sa zbaviť lupín?
Teraz sa pozrieme na to, čo robiť s lupinami, aby čo najrýchlejšie zmizli. Netvrdíme, že výsledky uvidíte do piatich minút alebo do týždňa. (Kožné bunky, podobne ako nechty a vlasy, majú určitý čas na regeneráciu a rast.) Ale pri dlhodobom úsilí by ste po dostatočnom čase mali vidieť pozitívny rozdiel.
Šampón proti lupinám
Jedným zo spôsobov liečby lupín sú špeciálne šampóny. Skôr než však vybehnete do lekárne, najprv zistite, aký typ lupín máte. Ak ide o bežné lupiny, môžete byť pri výbere pokojnejší. Lupiny, ktoré sú spôsobené seboroickou dermatitídou, potrebujú niečo úplne iné. Ideálne sú šampóny na seboroickú dermatitídu, ktoré sa predávajú v lekárni. Hoci bývajú drahšie, dokážu upokojiť podráždenie, zabrániť svrbeniu a pri dlhodobom používaní krásne vyčistiť pokožku hlavy. (Dobré recenzie majú šampóny s konope, morskou soľou, klinčekom a yzopom).
Na bežné lupiny si vyberte šampóny, ktoré obsahujú zinok, tea tree alebo kyselinu salicylovú. Výhodou týchto šampónov je, že sa dajú kúpiť v každej drogérii a sú cenovo veľmi dostupné. Nevýhodou však je, že nemusia byť také silné. Taktiež sa môže stať, že svojho favorita budete hľadať o niečo dlhšie.
Starostlivosť o vlasy
Ak chcete zlepšiť účinok šampónov proti lupinám, môžete si pravidelne oplachovať vlasy jablčným octom. Pre lepšiu distribúciu ho niektorí ľudia dávajú buď priamo do šampónu (stačí niekoľko polievkových lyžíc), alebo ho nalejú do fľaše s rozprašovačom a používajú ho ako starostlivosť o vlasy po umytí. Niekoľko ľudí sa dokonca spolieha na účinky aspirínu. Funguje to tak, že sa dve tablety rozdrvia v mažiari alebo pomocou tĺčika a prášok sa potom zmieša v tube so šampónom.
Ďalším tipom, ktorý by mohol pomôcť zlepšiť vašu situáciu, je pravidelné umývanie hrebeňa, v ktorom sa zachytáva mastnota. Výhodou je aj menej časté siahanie do vlasov a rozumné nosenie pokrývky hlavy. (Napríklad v zime nemusíte nosiť čiapku v reštaurácii, obchode alebo v aute. Zbytočne sa vám zaparuje hlava.)
Správna výživa vlasov
To, ako sa naše telo správa, závisí od výživy, ktorú mu poskytujeme. Je zrejmé, že ak milujete čokoládu, sladké tyčinky a limonády a pochutiny plné soli a tuku, vaša pokožka bude vyzerať inak, ako keď si doprajete poriadnu porciu čerstvého ovocia a zeleniny, strukovín a kvalitných bielkovín.
Vitamíny a iné živiny majú dobrý účinok na lupiny a sú prospešné pre celkové zdravie pokožky. Okrem vitamínu C, vitamínu E, vitamínu A alebo vitamínov skupiny B dodajte telu zinok, omega-3 nenasýtené mastné kyseliny (ktoré sú dobré na hydratáciu) alebo probiotiká a prebiotiká, ktoré pomáhajú osídliť črevá priateľskými baktériami.
Existuje nejaká prevencia?
Ak trpíte dermatitídou alebo určitým typom pokožky, lupinám sa vo svojom živote nevyhnete. Na druhej strane sa môžete pokúsiť nájsť spúšťače, ktoré prispievajú k zhoršeniu stavu. V tejto súvislosti sa zvyčajne spomína stres a zlá strava, ktorá nie je bohatá na čerstvé potraviny a živiny.
Ak sa vám podarí nájsť šampón, ktorý vám vyhovuje, je určite lepšie, ak nebudete experimentovať a zostanete pri ňom. Lupiny môže negatívne ovplyvniť aj farbenie a odfarbovanie vlasov. Pokiaľ ide o dermatitídu, je možné, že sa zlepší, ale po určitom čase budete musieť absolvovať udržiavaciu kúru. (To môže znamenať, že raz týždenne budete opäť používať špeciálny šampón z lekárne.)
Môžete tiež vyskúšať dlhodobé užívanie prírodných výživových doplnkov, ktoré obsahujú komplex vitamínov a bylín, ktoré pôsobia na pokožku a vlasy. Dobrým pomocníkom v tomto smere bude český výživový doplnok Vlasimo, ktorý dokáže vyčariť úsmev na tvári aj tým najnáročnejším.