Poškodené vlasy zvyčajne nevyzerajú ani trochu zdravo. Majú rozstrapkané končeky, ktoré môžu samé vypadnúť, sú suché, matné a bez života. Dajú sa takéto vlasy ešte zachrániť, alebo je bezpodmienečne nutné ich čo najskôr ostrihať? A ak áno, aké metódy sa oplatí vyskúšať?
K poškodeniu vlasov môže dôjsť z mnohých rôznych dôvodov. Preto je dôležité začať pátrať a zistiť, akých konkrétnych hriechov sa dopúšťate na svojich vlasoch a ich zdraví. Keď to zistíte, najlepšou radou je s takýmto správaním čo najskôr prestať.
To však nie je jediný tip na ošetrenie poškodených vlasov, ako ich oživiť a dostať späť do čo najlepšieho stavu. Tento postup si však často vyžaduje úpravu životného štýlu, ako aj rutinnú starostlivosť. Až potom na ne budete pôsobiť na všetkých frontoch a poskytnete im skutočne komplexnú starostlivosť, ktorú tak veľmi potrebujú.
Ako to teda robiť správne?
Príčiny poškodenia vlasov a ako ich rozpoznať?
Poškodenie vlasov má rôzny stupeň závažnosti. Je však samozrejme vo vašom vlastnom záujme, aby ste ho čo najskôr napravili, pretože len tak môžete zabrániť ďalšiemu poškodeniu vlasov.
Medzi hlavné prejavy poškodených vlasov patria:
Medzi hlavných vinníkov tohto problému patrí okrem dlhodobého stresu (ktorý tiež ovplyvňuje vypadávanie vlasov) aj nedostatočná vnútorná výživa, ktorá neobsahuje kvalitné bielkoviny a dostatok vitamínov a minerálov. Pozor aj na tepelný styling a zloženie kozmetických prípravkov, ktoré môžu obsahovať nežiaduce chemické látky. Aj príliš časté umývanie vlasov a používanie nesprávneho materiálu uteráka na sušenie mokrých vlasov môže spôsobiť neplechu. Vidíte teda, že starostlivosť o vlasy by sa dala ľahko prirovnať k alchýmii.
7 tipov, ako zachrániť poškodené vlasy
Doplnky stravy na vlasy
Mala by začať od úplných základov, ktorými sú dobrá vnútorná výživa, ktorá obsahuje všetky dôležité vitamíny a minerály, prípadne bylinky na podporu upraveného vzhľadu vlasov. Vaša srsť vám bude vďačná za stály prísun vitamínov skupiny B, ktoré sú dôležité pre obnovu buniek, selénu, zinku, prasličky, pivovarských kvasníc, vitamínu A, vitamínu E a mnohých ďalších látok, ktoré sú dôležité aj pre normálne zdravie kože a nechtov.
Šampón na poškodené vlasy
Poškodené vlasy potrebujú šetrné umývanie, preto vyskúšajte kvalitné prírodné šampóny a kondicionéry bez sulfátov, ktoré obsahujú bylinné výťažky a ďalšie ošetrujúce zložky, ktoré môžu mať dobrý vplyv aj na pokožku hlavy. Určite neurobíte chybu, keď v šampóne nájdete kofeín, aloe vera na podporu hydratácie, výťažky z lopúcha, žihľavy, mäty a ďalších byliniek, ktoré jemne čistia a podporujú zdravie pokožky hlavy. Kondicionér zase obsahuje panthenol, kofeín a kurkumu.
Maska na poškodené vlasy
Aspoň raz týždenne by sa mala použiť aj maska na vlasy, ktorá dodá vašim vlasom extra dávku výživy. Môže tiež podporiť hydratáciu vlasov, vďaka čomu budú menej náchylné na lámanie. Ak chcete poznať zaujímavý trik, masku na vlasy aplikujte po umytí šampónom. Až po jej opláchnutí naneste na vlasy kondicionér.
Pozor na teplo!
Asi nemusíme vysvetľovať, že jedným z najväčších nepriateľov poškodených a suchých vlasov sú nástroje na tepelnú úpravu. Najmä ak po nich siahate denne, používate príliš vysokú teplotu a nemáte po ruke sprej na ochranu pred teplom. To neznamená, že odteraz nemôžete používať sušič vlasov, ale vždy používajte tepelné stylingové nástroje s rozumom.
Teplota vody
Veľkú úlohu pri starostlivosti o poškodené vlasy zohráva aj správna teplota vody. Ak je voda pri umývaní príliš horúca, môže vlasy vysušiť a spôsobiť ich ďalšie poškodenie. Z tohto dôvodu vždy voľte teplú až vlažnú vodu, ktorá je pre vlasy prijateľnejšia a nespôsobuje také poškodenie.
A čo hrebeň?
Mali by ste tiež venovať väčšiu pozornosť tomu, čo presne používate na česanie vlasov. Kefy, ktoré nemajú prispôsobivé štetiny, sú nevhodné. Okrem toho príliš agresívne česanie vlasov ich môže aj fatálne poškodiť, najmä ak sú po umytí ešte mokré. Namiesto toho pred česaním počkajte, kým vlasy vyschnú. Zvážte tiež kúpu hrebeňa s prírodnými štetinami alebo používanie hrebeňa, ktorý má zuby ďalej od seba.
Saténový vankúš alebo čiapka
Veľa problémov môže byť spôsobených takou jednoduchou vecou, ako je spánok. Niektoré ženy si počas spánku dajú vlasy do chvosta. Iné nerady používajú saténový vankúš, ktorý zabraňuje nadmernému treniu vlasov o povrch. V neposlednom rade sú v poslednom čase veľmi populárne špeciálne čiapky na spanie, ktoré môžu byť pre vlasy tiež prospešné.
Ak by sme to mali zhrnúť, základom je správna vnútorná výživa a používanie vhodnej kozmetiky. Nezabudnite však vyskúšať aj ostatné tipy v tomto článku, ich uvedenie do praxe môže výrazne zlepšiť vzhľad vašich vlasov.
Zdroje informácií
https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/how-to-repair-damaged-hair – Tipy na poškodené vlasy (anglicky)
https://www.healthline.com/health/hair-breakage – Všetko o poškodených vlasoch (anglicky)