Henna na vlasy bola populárna na začiatku nového tisícročia. Dnes sa však pozornosť žien sústreďuje najmä na priemyselné farby na vlasy, ktoré sa dajú kúpiť v obchode. Je však farbenie klasickými farbami zdravé? A aké iné metódy farbenia vlasov existujú? Je prírodné farbenie vlasov najlepším riešením?
Len málo žien je spokojných s farbou svojich prirodzených vlasov. Zatiaľ čo ryšavky chcú mať tmavé vlasy, blondínky chcú mať hnedé vlasy a brunetky sa odfarbujú na blond. Nehovoriac o tom, že čoraz populárnejšie sú divoké farby vlasov, vďaka ktorým môžeme mať ružové, fialové alebo dokonca zelené pramene.
Farbenie vlasov však môže mať negatívny vplyv na ich kvalitu. Niektorí z nás sa tiež obávajú, že farbenie tradičnými farbami by ich mohlo ohroziť zo zdravotného hľadiska.
Oplatí sa používať vegánske farby na vlasy? A ako účinné je farbenie vlasov kávou?
Prečo si vybrať prírodnú cestu?
Samozrejme, to, čím si farbíte vlasy, je čisto vaša vec a nikto vám do toho nemôže hovoriť. Napriek tomu stojí za to zamyslieť sa nad tým, či nie je čas zmeniť svoju rutinu. Môžete začať tým, že budete častejšie siahať po vegánskych a prírodných farbách na vlasy.
Samozrejme, tieto farby na vlasy bývajú drahšie ako tie, ktoré si bežne kupujete v drogérii. Investícia do nich sa však rozhodne oplatí.
Medzi výhody prirodzenejších farieb vlasov patria:
- Hĺbková starostlivosť o vlasy
- Výživa vlasov
- Menšie poškodenie
- Minimálne vedľajšie účinky (najmä do budúcnosti)
- Jemnosť
- Menší vplyv na životné prostredie
Okrem toho prírodné a vegánske farby na vlasy prichádzajú s mnohými novými odtieňmi. Už si nemusíte vyberať len vyblednuté hnedé a podobne.
Prírodné farby na vlasy
Medzi prírodné farby na vlasy patrí henna, ktorú všetci poznáme. Jej používatelia, ktorí ju vedia používať, sa jej často nevedia nabažiť. Po použití henny sú vlasy silné, lesklé a vyzerajú zdravo. Používanie henny na vlasy má však aj svoje negatíva.
V prvom rade sa henna nedá prekryť inou farbou. Ak po nej túžite, musíte nechať vlasy farbené henou odrásť. Čo nebude vyzerať veľmi pekne. Navyše nanášať hennu je dosť zložité a nezaobíde sa to bez neporiadku v kúpeľni.
Ak chcete vyskúšať ďalšie alternatívne metódy prírodného farbenia vlasov, môžete sa pozrieť na prísady, ktoré máte v kuchyni. Ak chcete dosiahnuť červené a ružovkasté tóny na blond vlasoch, skúste použiť šťavu z červenej repy alebo mrkvovú šťavu.
Blond odtiene podporí harmančekový oplach vlasov. A čo hnedé vlasy? Na ňu môžete vyskúšať kávový oplach na vlasy.
Je farbenie vlasov naozaj škodlivé?
V poslednom čase sa dosť diskutuje o tom, či pravidelné farbenie vlasov môže mať v budúcnosti negatívny vplyv na vznik rakoviny. Konkrétne sa hovorí o leukémii a rakovine močového mechúra. Pravdou však je, že nám chýba veľa informácií. Takže v súčasnosti nie je možné jednoznačne potvrdiť, kto je ohrozený a aké vysoké je riziko.
Aj keď je riziko vzniku rakoviny po farbení vlasov bežnými farbami zanedbateľné, pravidelné farbenie chemickými farbami môže mať negatívny vplyv na kvalitu vašich vlasov.
Môžete mať tieto problémy:
- Kožné problémy
- Alergie na farby
- Suché vlasy
- Krehké vlasy
- Poškodené vlasy
Situácia je ešte horšia, ak sa ženy odfarbujú na svetlejšie odtiene. (Alebo je odfarbovanie nevyhnutné na dosiahnutie ideálneho odtieňa farby.) Asi vám nemusíme pripomínať, čo môže dlhodobé pôsobenie peroxidu urobiť s kvalitou vašich vlasov.
Bez ohľadu na to, aký typ farby si vyberiete, vždy platí, že farba bude najlepšie vyzerať na zdravých, dobre upravených vlasoch. Z tohto dôvodu pravidelne zastrihávajte končeky, používajte produkty starostlivosti o vlasy (napríklad olejové zábaly a masky) a užívajte vlasové doplnky, ktoré môžu podporiť rast a kvalitu vlasov. Medzi viaczložkové výživové doplnky, ktoré obsahujú vitamíny a bylinky, patrí VLASIMO®, ktorý by ste mali pri najbližšej príležitosti vyskúšať.