Veľmi riedke vlasy sa spájajú najmä so starým vekom. Mnoho ľudí s ním však bojuje aj v oveľa mladšom veku. Je preto celkom pochopiteľné, že sa s týmto stavom nechcú zmieriť a hľadajú spôsoby, ako ich opäť zahusťovať. Ak ste sa v tejto situácii ocitli aj vy, nižšie sa pozrieme na všetko, čo by vám mohlo pomôcť.
Vlasy sú korunou našej krásy. Okoliu však veľa prezradia aj o tom, koľko máme rokov alebo či náhodou netrpíme nejakou chorobou (nie nadarmo sa ľudí, ktorí sa rozhodnú oholiť si hlavu, pýtajú, či nemajú rakovinu.)
Keďže vlasy sú ľahko viditeľné na prvý pohľad a nie každý mal to šťastie vyhrať v genetickej lotérii, ktorá daruje husté, dlhé a dobre pestované vlasy, je úplne pochopiteľné, že ľudia, ktorí ich majú z nejakého dôvodu riedke, môžu mať výrazne nižšie sebavedomie.
Čo môže byť za riedkymi vlasmi? A existuje nejaká účinná obrana proti tomuto javu?
Čo spôsobuje rednutie vlasov?
Rednutie vlasov nemá len jeden spúšťač. Môže byť ovplyvnené vašou genetikou, nesprávnou starostlivosťou o vlasy, zdravotným stavom a dokonca aj viacerými faktormi naraz. Okrem toho u žien hrajú veľkú úlohu hormóny. (Zmeny v kvalite vlasov prichádzajú po pôrode, po vysadení hormonálnej antikoncepcie…)
Medzi veci, ktoré môžeme ovplyvniť svojou vôľou, patria:
- Nadmerná úprava vlasov
- Používanie nevhodných kozmetických výrobkov
- nosenie vlasov v pevnej gumičke atď.
- Chronický stres
- Nedostatok živín v strave
- Ťahanie za vlasy
- Porucha príjmu potravy (hoci v tomto prípade ide o závažné ochorenie, ktoré vám môže pomôcť dostať pod kontrolu len odborník)
Riedke vlasy u mužov
Muži sú častejšie ako ženy ohrození androgénnou alopéciou, ktorá sa prejavuje nadmerným vypadávaním vlasov. Je pomerne častá u mužov nad 50 rokov (u žien sa môže vyskytnúť v období menopauzy.) Je tiež oveľa častejšia u ľudí, ktorí majú toto ochorenie v rodinnej anamnéze. Muži tiež pomerne často nezvládajú svoju stresovú záťaž, čo je tiež negatívny faktor, ktorý vedie k rednutiu vlasov.
Riedke vlasy u žien
Riedke vlasy u žien súvisia s tým, ako sa v priebehu života mení hladina hormónov. Pravdepodobne ste zažili situáciu, keď vám krátko po pôrode začali veľmi vypadávať vlasy. (Ktoré sa zvyčajne počas tehotenstva vďaka iným hormónom výrazne zahustia a zlepšia.) Veľkou ranou je aj ukončenie užívania antikoncepcie, ktorá udržuje hormóny na uzde. V neposlednom rade je veľkou zmenou pre ženské telo obdobie menopauzy, keď je ženské telo (opäť) pod nadvládou iných hormónov, ako tomu bolo v predchádzajúcich rokoch.
Ako zahustiť riedke vlasy?
Niekto na to ide s umelými vláknami alebo posunovačom. Samozrejme, je to možnosť, ale každý to na vás aj tak môže povedať, takže je lepšie skúsiť niečo iné. Pre mužov je tiež veľmi dôležité, aby svoju alopéciu začali riešiť dostatočne skoro, pretože potom sa dá jej postup výrazne spomaliť. (Vďaka čomu im vlasy vydržia aj vo vyššom veku.)
Z domácich metód môžete vyskúšať aplikáciu esenciálnych kozmetických olejov na pokožku hlavy. Dobré výsledky v tomto smere majú rozmarínový olej, tymiánový olej a levanduľový olej. Pred aplikáciou oleja ho však nezabudnite zmiešať s nosným olejom. (Môže to byť kokosový alebo olivový olej.) Pri tejto príležitosti si nezabudnite urobiť aj jemnú masáž pokožky hlavy, aby ste podporili jej prekrvenie. Vzdajte sa tiež odfarbovania a častého farbenia a používajte prírodné šampóny a kondicionéry na podporu rastu a zahusťovania vlasov.
Správna výživa na prvom mieste
Najdôležitejšia je však správna vnútorná výživa, ktorá môže podporiť kvalitu vlasov zvnútra. Keďže ide o beh na dlhú trať, odporúčame dlhodobo používať prírodné vlasové doplnky, ktoré obsahujú žihľavu, pivovarské kvasnice, prasličku, vitamíny skupiny B a ďalšie látky, ktoré sú dôležité pre normálny vzhľad, hustotu a rast vlasov. Ich užívanie zabezpečí, že vaše vlasy dostanú všetky potrebné látky pre ich správny a zdravý rast.