Zvyčajne sa nad tým možno ani nezamýšľate, ale vzhľad a kvalita vašich vlasov veľmi závisí od výživy, ktorú im poskytujete. Ak nechcete, aby vám vlasy nadmerne vypadávali, ale aby boli zdravé a silné, pozrite sa, aké látky im musíte dodať.
Mnoho ľudí, a najmä žien, sa snaží zistiť, aké vitamíny sú najlepšie pre rast vlasov. Prípadne robia doslova psie kusy v boji proti vypadávaniu vlasov. Neváhajú minúť veľa peňazí na špeciálne kozmetické prípravky na stimuláciu vlasových cibuliek a podstupujú (často veľmi drahé) vlasové procedúry vo vlasových salónoch.
Skutočnosť je však taká, že krása vychádza zvnútra. Hoci naši predkovia mali na mysli, že najkrajšie na človeku je jeho prístupnosť, láskavosť a dobrá povaha, dá sa to aplikovať aj na to, že bez správneho paliva, ktorým je naša každodenná strava, nemá zmysel mať doma na poličke výrobky, ktoré stoja tisíce. Jednoducho preto, že bez dobrého základu nemôžeme očakávať žiadne super výsledky.
Neopakujte svoje chyby znova a znova. Namiesto toho sa oboznámte s vitamínmi, ktoré prospejú nielen vašim vlasom.
Vitamíny ako základ zdravých vlasov
Aby sme pochopili, prečo sú vitamíny také dôležité pre vzhľad našich vlasov, musíme pochopiť, čo vlastne sú. Jednou zo základných funkcií vlasov (a dokonca aj telesných chlpov alebo srsti u zvierat) je termoregulácia. V minulosti, a dokonca aj dnes, ich však považujeme za ukazovateľ aj mnohých ďalších vecí. Napríklad vek (u starších ľudí sú vlasy slabšie a belšie alebo žiadne), zdravie (suché, lámavé a vypadávajúce vlasy môžu poukazovať na nedostatok vitamínov alebo chorobu) alebo upravenosť (Mastné, neučesané a neupravené vlasy poukazujú na nezodpovednosť a nedbalosť).
Štruktúra vlasov je tvorená keratínom. Obsahuje však aj uhlík, vodík, kyslík, vodu, dusík, železo, meď, zinok, jód a ďalšie látky, ako sú lipidy, aminokyseliny atď. Aby vlasy nevypadávali, normálne rástli a netrpeli vážnymi defektmi, je potrebné byť čo najmenej stresovaný a mať dostatočný prísun vitamínov, stopových prvkov, minerálov a bielkovín. (Kvalitu vlasov môžu ovplyvniť aj lieky, tehotenstvo, choroby alebo hormonálne zmeny, ale to je už iný príbeh).
Aké sú ich účinky?
Vitamíny robia pre vlasy veľa úžasných vecí: Pomáhajú pri raste buniek, zabraňujú poškodeniu vlasov voľnými radikálmi, zabraňujú predčasnému šediveniu a vyživujú folikuly, čím stimulujú rast. Niet teda pochýb o tom, že ich naozaj potrebujeme na podporu rastu a normálneho vzhľadu.
Kedy užívať vitamíny na vlasy?
Nie je potrebné čakať na nejakú konkrétnu životnú situáciu, kedy vitamíny vašim vlasom prospejú. Môžete po nich teda siahnuť kedykoľvek. Dokonca aj vtedy, keď nemáte žiadne viditeľné problémy s vlasmi.
Ich zvýšená potreba môže byť po náročnejšej chorobe, ktorá vyčerpala organizmus, po pôrode alebo v stresovom období života. Predpokladá sa, že stres môže podporovať vypadávanie vlasov a celkovo zhoršovať ich vzhľad.
Najlepšie vitamíny na vlasy
Vitamíny skupiny B
Pravdepodobne neznáme širšiu skupinu vitamínov, ako je komplex vitamínov skupiny B.
Počítame medzi ne:
- Vitamín B5 (kyselina pantoténová)
- Vitamín B6
- Vitamín B7 (biotín)
- Vitamín B9 (kyselina listová)
Každý z týchto vitamínov má trochu inú funkciu, ale majú niečo spoločné. Vitamíny skupiny B poskytujú energiu pre rast buniek. Podporujú tiež normálnu funkciu krvných buniek a sú dôležité pre metabolizmus (premieňajú potravu na energiu.) Zlepšujú krvný obeh a distribúciu živín do vlasových cibuliek, čím urýchľujú ich tvorbu.
Vitamín A
Vitamín A je rozpustný v tukoch. To znamená, že by sme to s ním nemali preháňať. Vo vyšších dávkach môže byť toxický.
Medzi jeho najznámejšie vlastnosti patrí normálne fungovanie zraku, podpora imunitného systému a podpora zdravého vývoja nenarodeného plodu v tele matky. Má však aj dobrý vplyv na rast buniek, takže je určite správnou voľbou pre vaše vlasy.
Vitamín C
Vitamín C sa všeobecne spája s liečbou a prevenciou prechladnutia. Pravdou však je, že nám ponúka oveľa viac. Ako vieme, vitamín C je antioxidant, takže chráni bunky pred predčasným starnutím a poškodením. Pre svoje omladzujúce vlastnosti je cenený aj v kozmetických výrobkoch. V neposlednom rade zlepšuje účinnosť kolagénu (keď sa užíva spolu s ním).
Vitamín E
Vitamín E je tiež antioxidant, ktorý zabezpečuje, aby bunky nestarli rýchlejšie, ako by mali. Údajne dokáže chrániť bunky aj pred negatívnymi účinkami UV žiarenia. Pravidelne by si ho mali dopriať aj fajčiari. Aj v tomto prípade však ide o vitamín rozpustný v tukoch, preto je potrebné dbať na opatrnosť pri jeho užívaní.
Ako ich správne užívať a kombinovať?
Vitamíny na vlasy sa nachádzajú nielen v každodennej strave, ale aj v prírodných vlasových doplnkoch, ktoré ich kombinujú s bylinkami, minerálmi a inými živinami pre krásu.
Patria medzi ne:
- Žihľava dvojdomá
- Pivovarské kvasnice
- Praslička roľná
- Selén
- Metionín
- L-cysteín
A mnoho dalších.
Mnohé z týchto látok pôsobia ako antioxidanty, ktoré pôsobia proti predčasnému poškodeniu a starnutiu. Pivovarské kvasnice sa zasa považujú za veľkú zásobáreň vitamínov skupiny B, ktoré sú tiež dôležité pre normálny stav pokožky. Preslička obsahuje kremík, ktorý je tiež dôležitý pre normálny vzhľad a rast vlasov. Vezmite si preto na pomoc všetkých týchto hrdinov, ktorí vitamínom výrazne uľahčia prácu.
Ďalšie tipy pre krajšie a zdravšie vlasy
Pre svoje vlasy môžete urobiť oveľa viac, pretože okrem výživy je nevyhnutná aj správna starostlivosť o vlasy. Určite by mala zahŕňať kvalitné prírodné šampóny. V zložení takéhoto šampónu hľadajte kofeín, šťavu z aloe vera, výťažky zo žihľavy, mäty, levandule, lopúcha a ďalšie látky. Šampón by mal byť doplnený prírodným kondicionérom z rovnakého radu. Nemali by v ňom chýbať tieto látky – kofeín, kurkuma a panthenol.
Po umytí vlasov a ako súčasť každodennej starostlivosti o vlasy môžete používať aj toniká na vlasy, ktoré pomáhajú vyživovať, hydratovať a tónovať vlasy. Najlepšie tonikum je také, ktoré obsahuje vedľa seba zložky, ako sú pohánkové šupky, rooibos, žihľava, lopúch a levanduľa. Ak pridáte jemnú masáž pokožky hlavy, starostlivosť o vašu hrivu bude úplne dokonalá.
Zdroje informácií
https://sk.wikipedia.org/wiki/Vlas_(hlava) – Vlas (slovensky)
https://www.medicalnewstoday.com/articles/325292 – Druhy vitamínu B: Funkcie, zdroje a nedostatok (anglicky)
https://www.healthline.com/nutrition/vitamin-c-benefits – 7 možných prínosov vitamínu C (anglicky)
https://www.healthline.com/nutrition/vitamin-a-benefits – 6 vedecky podložených výhod vitamínu A (anglicky)
https://www.healthline.com/health/all-about-vitamin-e – Všetko o vitamíne E (anglicky)