Vlasy nás chránia pred chladom, ale aj pred slnkom, ktoré nám svieti na hlavu. Dnes však majú aj estetickú funkciu. Vďaka nim môžeme rozoznať zdravie, kvalitu starostlivosti alebo vek. Ale čo ak robíte všetky možné veci, ale stále bojujete s poškodenými vlasmi?
Vlasy korunujú náš vzhľad. Pravdou však je, že aj keď sa všetci snažíme, len málokto vie, ako sa o ne starať. Stačí sa poobzerať po ulici a uvidíte ľudí so strapatými, príliš vysušenými alebo dokonca silne mastnými vlasmi. (A málokto chce dobrovoľne rozšíriť ich rady.)
Mnohé ženy sa ich snažia dostať pod kontrolu. Každý mesiac skúšame iný šampón v nádeji, že tento konečne napraví krepovatenie na našich hlavách. Pomerne obľúbené sú aj vlasové zábaly. Problém s poškodenými vlasmi však zvyčajne aj tak pretrváva.
Čo s tým?
Príčiny zničených vlasov
Vlasy môžu byť zničené z mnohých rôznych dôvodov. Veľký vplyv na ne však má aj naše správanie, ktoré buď podporuje, alebo obmedzuje ich lámanie. V prvom rade nemožno úplne vylúčiť vplyv stresu. Ten môže mať tiež negatívny vplyv na vypadávanie vlasov. Z tohto dôvodu je dôležité starať sa o svoju psychickú pohodu.
Okrem toho nadmerný styling vlasom neprospieva. Keď si vlasy agresívne rozčesávate, používate nevhodné gumičky, ktoré veľa uťahujete, a neustále máte v ruke lak na vlasy, gél a iné stylingové pomôcky, vaše vlasy to môžu jednoducho vzdať. Časté vystavovanie teplu z horúcej kulmy alebo žehličky im tiež nerobí dobre.
Zničené vlasy po predĺžení
Možno budete prekvapení, ale predĺžením vlasov si môžete vlasy zničiť. Predlžovanie vlasov vlasy zaťažuje. Problematické môžu byť aj miesta, kde sú spoje. Okrem toho, že sa vlasy poškodia, môžu aj trvalo vypadávať. (Ak neveríte, skúste si predstaviť, pod akým tlakom sú vlasové folikuly, ku ktorým je predĺženie vlasov pripevnené).
Najlepším riešením po odstránení príčesku je:
- Intenzívna starostlivosť o vlasy
- Absencia teplého stylingu
- Dôkladné rozčesávanie vlasov vhodným typom kefy (jemnejšie kefy sú pre vlasy určite vhodnejšie)
- Používanie vlasových výrobkov s UV filtrom
- Spanie na hodvábnom vankúši
V prípade pretrvávajúcich problémov by ste mali navštíviť dermatológa, ktorý vám poskytne ďalšie užitočné pokyny.
Zničené vlasy odfarbovaním
Zničené vlasy po melíre sú pomerne časté. Peroxid vyžiera pigment z vlasov. Výrazne tak narúša ich prirodzenú štruktúru. Z tohto dôvodu sa zosvetlenie vlasov neodporúča. Ak to však urobíte, venujte vlasom aspoň náležitú starostlivosť.
Tá by mala zahŕňať:
- Zábaly a masky na vlasy
- Používanie výrobkov na vlasy s UV filtrom
- Používanie kondicionérov bez oplachovania
- Obmedzenie horúceho stylingu
- Pravidelné zastrihávanie končekov
- Oplachovanie vlasov studenou vodou
Ako zachrániť poškodené vlasy
Samozrejme, vyššie uvedené rady nezahŕňajú všetky spôsoby starostlivosti o poškodené a znehodnotené vlasy. Existujú napríklad špeciálne šampóny alebo domáce masky na poškodené vlasy. Keďže každý z týchto tipov si zaslúži vlastný priestor, venujeme im samostatnú kategóriu.
Masky na zničené vlasy
Zničené vlasy potrebujú kvalitnú výživu. Správne látky môžu vlasy uhladiť, dodať im vlhkosť alebo doplniť ich poškodenú štruktúru. Nemusíte však kupovať drahé masky na vlasy v obchode. Kvalitnú starostlivosť môžete vlasom poskytnúť aj prostredníctvom domácich masiek na poškodené vlasy.
Avokádová maska na rozštiepené končeky: ½ avokáda, ½ šálky olivového oleja
Avokádo roztlačte vidličkou a zmiešajte s olivovým olejom. Potom túto zmes naneste na dĺžky vlasov. Nechajte ju pôsobiť pol hodiny a potom ju dôkladne zmyte.
Obnovujúca banánová maska: 1 banán, ½ šálky olivového oleja
Banán roztlačte na pyré a potom ho zmiešajte s olivovým olejom. Potom masku naneste na pokožku hlavy a po celej dĺžke vlasov. Nechajte ju pôsobiť 10-15 minút.
Jogurtová maska na nepoddajné vlasy: 1 šálka bieleho jogurtu, 1 lyžica olivového oleja
Zmiešajte obe zložky a naneste ich na vlasy. Po 10 minútach masku zmyte teplou vodou.
Šampón na zničené vlasy
Ďalším druhom záchrany sú šampóny na poškodené vlasy, ktoré nájdete v drogériách alebo kaderníctvach. Ak vám môžeme poradiť, siahnite radšej po šampónoch z profesionálnych kaderníckych radov. Bežné nemusia byť také účinné. Okrem toho vám kaderník dokáže dobre poradiť, čo vaše vlasy najviac potrebujú.
Pri výbere sa zamerajte najmä na prírodné zloženie šampónov. V ich obsahu hľadajte látky ako kofeín, šťavu z aloe vera, výťažky z mäty, žihľavy alebo konope. Prírodný šampón by mal byť doplnený kondicionérom z rovnakej rady. V ňom by nemala chýbať kurkuma, panthenol a kofeín. Táto kombinácia zabezpečí maximálnu výživu vlasov zvonku.
Prírodné doplnky stravy
Starostlivosť o vlasy nemožno poskytovať len zvonku. Aby rástli nové a silnejšie, mali by ste im poskytnúť aj dobrú vnútornú výživu. Ideálnou možnosťou je cielená zmena stravy. Mala by byť bohatá na čerstvé ovocie, zeleninu, strukoviny a kvalitné bielkoviny. Samozrejme, ruku na srdce. Každý môže z času na čas zhrešiť. V takejto situácii by mohol byť užitočný viaczložkový vlasový doplnok VLASIMO®.